Памятка об использовании знака "Инвалид"
- 22 ноября 2010
Informuojame, kad nuo 2010 m. birželio 13 d. yra pakeista Asmenų, turinčių teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, nustatymo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. A1-670 „Dėl asmenų, turinčių teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, nustatymo ir dokumento, patvirtinančio teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau vadinama – tvarka).
Tvarkoje nustatyta, kad teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ kelionės metu turi:
1. Fiziniai asmenys, kurie patys vairuoja lengvuosius automobilius ir kuriems yra nustatytas 0-30 procentų darbingumo lygis arba didelių specialiųjų poreikių lygis.
2. Fiziniai asmenys, vežantys asmenis, kuriems yra nustatytas 0-25 procentų darbingumo lygis ar didelių specialiųjų poreikių lygis, ar sunkus neįgalumo lygis.
3. Socialinės globos įstaigos, kai joms priklausančiomis priemonėmis (lengvaisiais automobiliais, mikroautobusais ir autobusais) vežami neįgalieji.
4. Techninės pagalbos neįgaliesiems centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir jo teritorinių skyrių darbuotojai, kai šiam centrui priklausančiomis transporto priemonėmis yra teikiamos techninės pagalbos priemonių pristatymo paslaugos neįgaliesiems.
Tvarka buvo pakeista atsižvelgiant į tai, kad į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją kreipėsi neįgaliųjų asociacijų (Lietuvos neįgaliųjų draugija, Lietuvos žmonių su negalia sąjunga, Lietuvos paraplegikų asociacija, Lietuvos parolimpinis komitetas, Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija, Lietuvos žmonių su stuburo pažeidimais asociacija) atstovai dėl tvarkos pakeitimo. Jų manymu, būtina peržiūrėti neįgaliųjų grupes, t. y. susiaurinti ratą neįgaliųjų, turinčių teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“.
Neįgaliųjų asociacijų atstovų nuomone, šia teise turėtų naudotis tik judėjimo sutrikimus turintys asmenys. Šiuo metu vežimėliu judantis asmuo praktiškai prarado galimybę naudotis pagal ženklinimą jam skirta automobilio stovėjimo vieta, nes šią teisę turi ir be sunkumų vaikščiojantys neįgalūs asmenys. Šios vietos būna nuolat užimtos, neretai lengvesnę negalią turinčių asmenų. Tokiems pasiūlymams pritarė ir Neįgaliųjų reikalų taryba.
Dėl neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarkos aprašo
Neįgaliųjų asociacijų atstovai taip pat pasiūlė, kad būtina peržiūrėti ne tik neįgaliųjų grupes, turinčias teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, bet ir teisę įsigyti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę. Todėl buvo atitinkamai pakeistas tvarkos aprašas ir suteikta teisė įsigyti kortelę:
1. Darbingo amžiaus asmenims, kuriems nustatytas darbingumo lygis nuo 0 iki 30 procentų ir kurie patys vairuoja lengvuosius automobilius.
2. Pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis ir kurie patys vairuoja lengvuosius automobilius.
3. Darbingo amžiaus asmenims, kuriems nustatytas nuo 0 iki 25 procentų darbingumo lygis ir kurie patys nevairuoja lengvųjų automobilių, ar pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis ir kurie patys nevairuoja lengvųjų automobilių;
4. Asmenims iki 18 metų, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis.
Norime pažymėti, kad, padarius pakeitimus, šiuo metu teisę naudoti tiek skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, tiek ir teisę įsigyti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę turės galimybę tik sunkią negalią turintys asmenys.
Kortelės išdavimo tvarka nepasikeitė. Asmuo, norėdamas gauti kortelę, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniam skyriui turės pateikti prašymą išduoti kortelę, neįgaliojo pažymėjimą, vairuotojo pažymėjimą, 3 x 4 cm dydžio nuotrauką (spalvotą arba nespalvotą).
Mokestis už neįgalių asmenų automobilių statymo kortelių išdavimą nebus imamas. Jos galios tol, kol truks darbingumo lygio, neįgalumo lygio ar specialiųjų poreikių lygio nustatymo terminas.
Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelė suteikia teisę neįgaliesiems, vairuojantiems lengvuosius automobilius, sustoti (stovėti) neįgaliesiems skirtose stovėjimo vietose arba vietose, kuriose jiems sustoti (stovėti) nedraudžia Kelių eismo taisyklės toje Europos Sąjungos valstybėje narėje, kurioje jie tuo metu yra.
Smulkesnė informacija dėl neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarkos yra teikiama Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje telefonu (8 5) 213 6882.
Dokumentas, patvirtinantis teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, yra neįgaliojo pažymėjimas, kurį privalu turėti kelionės metu. Šį ženklą, kaip ir iki šiol, bus galima įsigyti savo lėšomis prekybos vietose, juo turi būti pažymėtas automobilio priekis ir galas.
Skiriamojo ženklo „Neįgalusis“ išdavimas prilyginamas šio ženklo įsigijimui asmens lėšomis prekybos vietose.
Transporto priemonės, kurią vairuoja teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ turintys neįgalieji arba juos vežantys asmenys, priekis ir galas turi būti pažymėti šiuo ženklu.
Kelių eismo taisyklių, patvirtintų 2002 m. gruodžio 11 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 1950 (Nauja nutarimo redakcija nuo 2008-09-01), XXIII skyriuje „Neįgaliųjų transporto priemonių eismas“ nurodyta, kad:
187. Vairuotojui, vairuojančiam transporto priemonę, kuri pažymėta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“, leidžiama įvažiuoti į zoną, pažymėtą kelio ženklais „Eismas draudžiamas“ ir „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“.
188. Vairuotojui, kurio transporto priemonė pažymėta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, leidžiama:
188.1. stovėti ilgiau, negu leidžiama, vietose, kur stovėjimo laikas apribotas atitinkamais kelio ženklais;
188.2. sustoti ir stovėti kelio ženklų „Sustoti draudžiama“, „Stovėti draudžiama“ galiojimo zonoje ir (arba) ties nubrėžtomis prie važiuojamosios dalies krašto 1.4 ar 1.9 ženklinimo linijomis.